Petek, 10 Nov 2006

Izlet v Zagreb

Včeraj se je ekipa Kiberpipinega računalniškega muzeja, natančneje samo dva člana, saj nismo uspeli uskladiti urnikov, odpravila v Zagreb na Zagrebački velesajam. Tja so nas povabili hrvaški zbiratelji stare računalniške opreme, ki so v sklopu sejma razstavljali svoje eksponate. Na ogled je bilo postavljenih okoli osemdeset različnih računalnikov ter ogromna količina kalkulatorjev, večino si lahko ogledate v galeriji. Zanimiv razstavni eksponat je bil tudi Sinclair C5, pri katerem bi sicer zaman iskali povezave z računalništvom, če ne bi vedeli za gospoda Sinclairja, angleškega genija in izumitelja, ki je “kriv” tudi za tri izmed eksponatov v muzeju, ZX81, ZX Spectrum in QL. Nazaj sva se vrnila oborozena z disketo s starimi igrami za IBM XT, ki jih ni tako veliko, niti niso (razen seveda Tetrisa) nikoli postale popularne, saj se ta računalnik ne more ravno pohvaliti z dobro grafiko.

Kaj pravijo hrvaški zbiratelji o Retro Info:

RetroInfo 2006. je izložba starih elektroničkih računala i računalne opreme s početka 70-tih do 90-tih godina prošlog stoljeća. Izložba uključuje kronološki prikaz računalnih uređaja od prvih stolnih i džepnih kalkulatora pa sve do suvremenih računala. Poseban naglasak je stavljen na računala koja su porijeklom s naših prostora, tako da će se među izlošcima naći prvi europski džepni kalkulator tvrtke Digitron iz Buja, kao i prvo hrvatsko školsko računalo Galeb. Program izložbe obuhvaća većinu kućnih i školskih računala osamdesetih godina, prve PC kompjutore, igraće konzole, organizatore, kao i raznu računalnu opremu. Ovo je jedinstvena izložba te vrste na našim prostorima kako po kvaliteti tako i po kvantiteti izložaka. Mnogi izlošci će se moći isprobati i u radu, a organizirana je i retro igraonica s velikim brojem već pomalo zaboravljenih računalnih igara. Ova nesvakidašnja izložba je nastala suradnjom Zagrebačkog velesajma s grupom entuzijasta, sakupljača starih računala.