Petek, 25 Aug 2006

25. rojstni dan IBM PCja

12. avgusta daljnega leta 1981, torej pred dobrimi 25 leti, je IBM poslal na tržišče računalnik, ki je imel močan vpliv predvsem na razvoj domačih računalnikov. Govora je seveda o IBM PCju, modelu 5150. Bil je eden prvih IBMov, ki si ga je lahko privoščil navaden smrtnik, za takrat “uborih” 1600 $.
Če verjamete ali ne, na Wikipediji pravijo, da so računalniki te serije ter nekolikanj novejši še danes v uporabi; med drugim jih uporablja ameriška organizacija National weather service.
No, dve leti kasneje je luč sveta ugledal model 5160, po domače ali ljubkovalno kar XT, ki si ga lahko ogledate tudi v našem muzeju in odigrate kak Tetris, kot junak s 24.000 točkami na sliki. Zahvala za oba IBM XTja, ki ju imamo v muzeju gre Institutu Jožef Stefan ter Fakulteti za računalništvo in informatiko.
Na obletnico so se spomnili tudi na userfriendly.org (Click next):