Petek, 25 Aug 2006

25. rojstni dan IBM PCja

12. avgusta daljnega leta 1981, torej pred dobrimi 25 leti, je IBM poslal na tr┼żi┼í─Źe ra─Źunalnik, ki je imel mo─Źan vpliv predvsem na razvoj doma─Źih ra─Źunalnikov. Govora je seveda o IBM PCju, modelu 5150. Bil je eden prvih IBMov, ki si ga je lahko privo┼í─Źil navaden smrtnik, za takrat “uborih” 1600 $.
─îe verjamete ali ne, na Wikipediji pravijo, da so ra─Źunalniki te serije ter nekolikanj novej┼íi ┼íe danes v uporabi; med drugim jih uporablja ameri┼íka organizacija National weather service.
No, dve leti kasneje je lu─Ź sveta ugledal model 5160, po doma─Źe ali ljubkovalno kar XT, ki si ga lahko ogledate tudi v na┼íem muzeju in odigrate kak Tetris, kot junak s 24.000 to─Źkami na sliki. Zahvala za oba IBM XTja, ki ju imamo v muzeju gre Institutu Jo┼żef Stefan ter Fakulteti za ra─Źunalni┼ítvo in informatiko.
Na obletnico so se spomnili tudi na userfriendly.org (Click next):