Sobota, 20 Oct 2007

Leta 1977

slikaOd ustanovitve legendarne slovenske punk skupine Pankrti je preteklo ta mesec 30 let. O tem se v zadnjem času tudi v medijih veliko govori, predvsem o razstavi v Muzeju novejše zgodovine, ki sem si jo ogledala danes. Razstava sama po sebi sicer ni nič posebnega, a vredna ogleda; zbirka člankov iz časopisja takratnega časa, izbranih fotografij in originalnih LP plošč. (Mimogrede: tudi v tapravih muzejih so postrani natisnjeni napisi na kapa plošče nekaj vsakdanjega:)). Je pa zanimivo kako se je glasbeni fenomen čez 30 let znašel spet med nami kot primerno gradivo za muzejsko razstavo.

In leto 1977 v računalništvu? Med osebnimi računalniki je treba omeniti legendo Apple II in računalnik Commodore PET; na področju večjih računalnikov pa podjetje Cray Research, ki je tistega leta prodalo prvi superračunalnik Cray I in IBM – IBMov Data Encryption Standard (DES) je namreč leta 1977 National Bureau of Standards priznal kot standard.