Ponedeljek, 17 Mar 2008

Navdušenje nad RISC arhitekturo

slika─îez vikend smo se v muzeju pripravljali na prihajajo─Źo razstavo delovnih postaj, katere otvoritev bo v petek, 28. 3. Kot je vsem ra─Źunalni┼íkim zanesenjakom zagotovo znano, je (bila) ve─Źina delovnih postaj zasnovanih na RISC (Reduced Instruction Set Computer) arhitekturi, katere ideja je – ─Źe si dovolimo zelo poenostaviti razlago – s skromnej┼íim naborom ukazov dose─Źi ve─Źje hitrosti s hitrim izvajanjem ukazov. Pomembno dru┼żino RISC procesorjev predstavlja dru┼żina MIPS, ki naj bi v devetdesetih, ─Źe gre verjeti podatkom na wikipediji, predstavljala kar tretjino vseh RISC procesorjev. Uporabljalo jih je tudi podjetje Silicon Graphics (SGI), znano po svojih grafi─Źnih delovnih postajah, ki jih boste lahko preizkusili tudi sami med 28. 3 in 18. 4. (SGI Octane, Indigo2, Personal Iris, …). Nekateri trdijo, da je bil njihov IRIS 4D, izdan leta 1989 prvi svoje vrste, dejstvo pa je, da so te delovne postaje pripomogle k razvoju posebnih u─Źinkov v filmski industriji. Uporabili so jih pri izdelavi blockbuster filmov kot sta Terminator 2 in The Abyss – t. i. specialni efekti v obeh filmih so tudi za dana┼ínjega, vseh mogo─Źih CGI (Computer Generated Imagery) scen naveli─Źanega gledalca dovolj prepri─Źljivi. In ko smo ravno pri filmski industriji; SGI ma┼íinerija je bila nemalokrat zaradi dobrega designa ter ┼żivih barv uporabljena tudi pred kamero. Zagotovo se vsi spomnite Jurskega parka in scene, kjer mala hekerka pripomni: “To je UNIX sistem, to poznam”. Filmsko, pa─Ź.

slikaslika

en komentar na “Navdu┼íenje nad RISC arhitekturo”

1. Ra─Źunalni┼íki muzej » Razstava delovnih postaj Pravi:

[…] otvoritve je (izvrstna) sla┼í─Źi─Źarna Doma─Źa peka. O pripravah na razstavo smo ┼że pisali na muzejskem blogu, a kaj pa pravzaprav je delovna postaja? Za delovno postajo ozna─Źujemo ra─Źunalnike, namenjene za […]