Ponedeljek, 17 Mar 2008

Navdušenje nad RISC arhitekturo

slikaČez vikend smo se v muzeju pripravljali na prihajajočo razstavo delovnih postaj, katere otvoritev bo v petek, 28. 3. Kot je vsem računalniškim zanesenjakom zagotovo znano, je (bila) večina delovnih postaj zasnovanih na RISC (Reduced Instruction Set Computer) arhitekturi, katere ideja je – če si dovolimo zelo poenostaviti razlago – s skromnejšim naborom ukazov doseči večje hitrosti s hitrim izvajanjem ukazov. Pomembno družino RISC procesorjev predstavlja družina MIPS, ki naj bi v devetdesetih, če gre verjeti podatkom na wikipediji, predstavljala kar tretjino vseh RISC procesorjev. Uporabljalo jih je tudi podjetje Silicon Graphics (SGI), znano po svojih grafičnih delovnih postajah, ki jih boste lahko preizkusili tudi sami med 28. 3 in 18. 4. (SGI Octane, Indigo2, Personal Iris, …). Nekateri trdijo, da je bil njihov IRIS 4D, izdan leta 1989 prvi svoje vrste, dejstvo pa je, da so te delovne postaje pripomogle k razvoju posebnih učinkov v filmski industriji. Uporabili so jih pri izdelavi blockbuster filmov kot sta Terminator 2 in The Abyss – t. i. specialni efekti v obeh filmih so tudi za današnjega, vseh mogočih CGI (Computer Generated Imagery) scen naveličanega gledalca dovolj prepričljivi. In ko smo ravno pri filmski industriji; SGI mašinerija je bila nemalokrat zaradi dobrega designa ter živih barv uporabljena tudi pred kamero. Zagotovo se vsi spomnite Jurskega parka in scene, kjer mala hekerka pripomni: “To je UNIX sistem, to poznam”. Filmsko, pač.

slikaslika

en komentar na “Navdušenje nad RISC arhitekturo”

1. Računalniški muzej » Razstava delovnih postaj Pravi:

[…] otvoritve je (izvrstna) slaščičarna Domača peka. O pripravah na razstavo smo že pisali na muzejskem blogu, a kaj pa pravzaprav je delovna postaja? Za delovno postajo označujemo računalnike, namenjene za […]