Arhiv novic:

Vabilo na predavanji na temo superračunalnikov

Kiberpipin računalniški muzej organizira v sodelovanju s cray-cyber.org dve predavanji na temo superračunalnikov. Predaval bo Dr. John G. Zabolitzky.

  • Predavanje z naslovom Large-Scale Scientific Computing: 1946 – 2006 bo potekalo v ponedeljek 2. 4. ob 19:00 uri v Kiberpipi na Kersnikovi ulici 6 v Ljubljani,
  • predavanje Pipelined Vector Processing and Scientific Computation pa na Institutu Jozef Stefan v Veliki predavalnici v torek 3. 4. ob 13:00 uri v okviru Solomonovih seminarjev.

Udeležba na predavanjih je brezplačna. Obe predavanji bosta potekali v angleščini.

Large-Scale Scientific Computing: 1946-2006

John G. Zabolitzky, računalniški muzej, Munchen

Zgodovinsko evolucijo digitalnega elektronskega računalnika si pogledamo od njegovega rojstva do danes, s posebnim poudarkom na uporabi v tehnične in znanstvene namene. Predstavljena bo tudi evolucija tehnologij (vakuumske cevi, tranzistorji, integrirana vezja) in arhitektur (skalarna, vektorska, paralelna), kjer pa se daje poudarek na časovni evoluciji visokozmogljivih naprav. Bežno se tudi dotaknemo prihodnosti.

Pipelined Vector Processing and Scientific Computation

John G. Zabolitzky, računalniški muzej, Munchen

Skoraj dve desetletji (1976-1993) je sfero visoko zmogljivega tehnično-znanstvenega računalništva obvladovalo vektorsko procesiranje, ki ga je razvijal Seymour Cray in njegovo podjetje Cray Research Incorporated. Podrobno bo razložena ta tehnologija in njena stroškovna učinkovitost. Danes je bolj v modi paralelno procesiranje, ki je začelo svoj zmagoviti pohod leta 1993, vendar pa se bo vektorsko procesiranje mogoče vrnilo nazaj na pota stare slave, saj je paralelni vektorski procesor (celični procesor) IBM/Sony/Toshiba pravzaprav najzmogljivejši čip na svetu.

O predavatelju:

Dr. John G. Zabolitzky je bil leta 1949 rojen v Wiesbadnu v Nemčiji. Najprej je študiral fiziko, matematiko in psihologijo, nato pa leta 1972 doktoriral iz teoretične fizike (računalniška simulacija atomskih jeder). e naprej se je ukvarjal z računalniško simulacijo večtelesnih kvantnih sistemov in leta 1980 postal profesor fizike na kölnski univerzi. Leta 1985 je postal profesor fizike in član Inštituta za superračunalnike na univerzi v Minnesoti v Minneapolisu.

Leta 1987 je Zabolitzky zapustil akademske sfere in postal direktor KONTRON Electronics group v Münchnu. Leta 1994 je ustanovil firmo Qtec Industrial Automation GmbH, ki se ukvarja z razvojem in prodajo industrijskih inšpekcijskih sistemov za strojni vid (še ena visoko specializirana računalniška naloga). Leta 1998 je Qutec kupilo belgijsko podjetje ICOS Vision Systems in Zabolitzky je postal glavni tehnolog v ICOSu, kjer dela še danes. Trenutno se ukvarja z razvojem visokozmogljivih naprav za obdelavo slik in pa z razvojem optičnih uporabniških vmesnikov za industrijsko obdelavo slik (viri svetlobe, optika, digitalne kamere).

Leta 2002 je Zabolitzky ustanovil Družbo za historične računske naprave (Gesellschaft für historische Rechenanlagen e.V), ki tvori institucionalno podlago računalniškega muzeja v Münchnu. Muzej je posvečen ohranitvi in razstavam celotne zgodovine računalništva, posebno znan pa je zaradi tega, ker gre za “živ” muzej – razstavljene so delujoče naprave (računalniški sistemi), ne pa le nedelujoče škatle. Muzej je trenutno še v povojih – omogočen je ogled omejenega dela eksponatov, vendar načrtujejo, da bo v enem do dveh letih zares zaživel.


Creative Commons License
Vsebina te spletne strani je zaščitena z licenco
Creative Commons (Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji 2.5 Slovenija).