Arhiv novic:

Kdo bo naslednji Tetris rekorder?

objavljeno: Torek 21 November 2006

Po daljšem času je na Kiberpipini lestvici najboljših igralcev Tetrisa spet drugo ime. Podreti rekord, ki ga je letos poleti na Slo-techovem dogodku, NEST imenovanem, postavil PaJo, je uspelo (s Tetrisom v zadnjem času obsedeni) Ani. Skoraj nedosegljivih 24 140 točk se je torej spremenilo v skoraj nedosegljivih 25 795 točk. Kdo bo podrl ta novi rekord? Tetris lahko odigrate ali pa igrate na IBM XTju v muzeju.

Igra Tetris zagotovo spada med zgodovinsko gledano najbolj zanimive (računalniške, video, …) igre – od nastanka v Rusiji, popularnosti med IBM XT / PC uporabniki, “buma” zaradi Game Boy igralne konzole – ki se ima za svoj uspeh zahvaliti prav tej igri, do različnih verzij, zdaj dostopnih za mobilne telefone. Originalni Tetris si lahko presnamete tukaj (zip datoteka), več pa preberete še na Wikipediji.

Išče se miš

objavljeno: Četrtek 16 November 2006

dsc01635.jpgNašemu Macintoshu Plus, je odpovedala sodelovanje njegova zvesta stara miš. Enogumbnega glodalca smo poskušali popraviti, a brez pretiranega uspeha.
Imate morda tako miško doma? Je ne potrebujete več?

Nov ZX Spectrum v naši zbirki

objavljeno: Ponedeljek 13 November 2006

Danes proti večeru je prišel na ogled muzeja Matic Potočnik, predvsem z namenom, da nam podari ZX Spectruma, legendarno “radirko” (zakaj se ga je prijelo tako zveneče ime, se lepo vidi na sliki). (Hvala!) Računalnik je bil v svojih časih last ene izmed osnovnih šol v Kranju in je izredno lepo ohranjen. Spravljen celo v originalni škatli! Na sliki je seveda naš novi eksponat, ki bo odslej na voljo uporabnikom, da se preizkusijo v Sinclair BASIC-u. Več o Spectrumu si lahko preberete tudi na Wikipediji.

Uspešna otvoritev sezone 06/07

objavljeno: Nedelja 12 November 2006

Otvoritev muzeja

objavljeno: Petek 10 November 2006

Danes ob 20:00 uri ste vljudno vabljeni na uradno otvoritev Kiberpipinega računalniškega muzeja. Ob tej priložnosti bomo na ogled postavili poleg stalne zbirke se razstavo (amaterskih, seveda) digitalnih fotografij “Game Boy po Evropi”, se odpravili na krajši ogled muzeja ter pričakali presenečenje.

Izlet v Zagreb

objavljeno: Petek 10 November 2006

Včeraj se je ekipa Kiberpipinega računalniškega muzeja, natančneje samo dva člana, saj nismo uspeli uskladiti urnikov, odpravila v Zagreb na Zagrebački velesajam. Tja so nas povabili hrvaški zbiratelji stare računalniške opreme, ki so v sklopu sejma razstavljali svoje eksponate. Na ogled je bilo postavljenih okoli osemdeset različnih računalnikov ter ogromna količina kalkulatorjev, večino si lahko ogledate v galeriji. Zanimiv razstavni eksponat je bil tudi Sinclair C5, pri katerem bi sicer zaman iskali povezave z računalništvom, če ne bi vedeli za gospoda Sinclairja, angleškega genija in izumitelja, ki je “kriv” tudi za tri izmed eksponatov v muzeju, ZX81, ZX Spectrum in QL. Nazaj sva se vrnila oborozena z disketo s starimi igrami za IBM XT, ki jih ni tako veliko, niti niso (razen seveda Tetrisa) nikoli postale popularne, saj se ta računalnik ne more ravno pohvaliti z dobro grafiko.

Kaj pravijo hrvaški zbiratelji o Retro Info:

RetroInfo 2006. je izložba starih elektroničkih računala i računalne opreme s početka 70-tih do 90-tih godina prošlog stoljeća. Izložba uključuje kronološki prikaz računalnih uređaja od prvih stolnih i džepnih kalkulatora pa sve do suvremenih računala. Poseban naglasak je stavljen na računala koja su porijeklom s naših prostora, tako da će se među izlošcima naći prvi europski džepni kalkulator tvrtke Digitron iz Buja, kao i prvo hrvatsko školsko računalo Galeb. Program izložbe obuhvaća većinu kućnih i školskih računala osamdesetih godina, prve PC kompjutore, igraće konzole, organizatore, kao i raznu računalnu opremu. Ovo je jedinstvena izložba te vrste na našim prostorima kako po kvaliteti tako i po kvantiteti izložaka. Mnogi izlošci će se moći isprobati i u radu, a organizirana je i retro igraonica s velikim brojem već pomalo zaboravljenih računalnih igara. Ova nesvakidašnja izložba je nastala suradnjom Zagrebačkog velesajma s grupom entuzijasta, sakupljača starih računala.

Gostovanje na dnevu odprtih vrat FRI

objavljeno: Sreda 8 November 2006

Danes so bili trije muzejski eksponati IBM XT, IBM PS/1 in Schneider CPC 6128 postavljeni na ogled na Fakulteti za računalništvo in informatiko. Od desete ure dopoldne do pete ure popoldne so se lahko mimoidoči preizkusili v igranju UGH!, AS, Tetrisa in ostalih legendarnih igric, kot sta Prince of Persia in Prehistorik. Dogotek smo seveda fotodokumetirali – slike si lahko ogledate v galeriji.

Priprave na otvoritev …

objavljeno: Torek 7 November 2006

… muzeja so bile še posebno intenzivne v soboto 4. 11., ko je udarniška muzejska ekipa celih 12 ur preživela v kletnih prostorih Kiberpipe in se trudila za lesk in blišč muzeja. Najprej so bili na vrsti tehnični problemi, kajti nova vitrina zahteva novo osvetlitev, nova postavitev muzejskih eksponatov zahteva novo napeljavo elektrike … in tako dalje in tako naprej, vse nekje do tretje ure popoldne.

Nova osvetlitev je odkrila mnogo neprijetnih resnic o čistoči eksponatov, na katere se je med poletnimi počitnicami z veseljem polegel prah. Zaradi morebitnega zgražanja slik before pucanje ne bomo objavljali, temveč le after pucanje, tako da nam boste morali verjeti kar tako, da je razlika očitna. Ženski del sobotne muzejske ekipe (3/4 ekipe, torej) se je odpravil v boj … preberi več

(več…)

Razstava starih računalnikov v Zagrebu

objavljeno: Nedelja 5 November 2006

V sklopu sejma “Info Dani” na Zagrebackom Velesajmu, ki bo potekal od 7.11. do 11.11. 2006, bo na ogled tudi razstava starih računalnikov ter računalniške opreme Retro Info. Rastavljali bodo skoraj vsi hrvaški zbiratelji stare opreme, tako da si bo mogoče ogledati okoli 80 različnih računalnikov, ogromno kalkulatorjev, igralnih konzol, dodatne opreme … Od hrvaških zbirateljev starih računalnikov je Kiberpipin muzej dobil v dar računalnik Schneider CPC 6128 (na sliki levo v ospredju).

Creative Commons License
Vsebina te spletne strani je zaščitena z licenco
Creative Commons (Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji 2.5 Slovenija).