Arhiv novic:

Sun mouse label instructions

objavljeno: Ponedeljek 31 Marec 2008

Originalno zapakirana navodila za uporabo SUN miške v zalepljeni plastični vrečki. Z nalepkami za oznako gumbov, seveda. Precej nevsakdanje. :)
slike

Sprememba odpiralnega časa muzeja

objavljeno: Ponedeljek 31 Marec 2008

S prihodnjim tednom bo Kiberpipa odprta od 11.00 do 21.00 ure in ne več od 10.00 do 22.00ure. Muzej – stalno razstavo ter začasno razstavo delovnih postaj – si boste tako lahko ogledali vsak delovnik med 11.00 in 21.00 uro.

Otvoritev razstave delovnih postaj

objavljeno: Sobota 29 Marec 2008

Od danes naprej – do 18. aprila – je v muzeju na ogled začasna (žal zaradi prostorske stiske eksponati, ki so sicer del stalne zbirke, ne morejo biti ves čas postavljeni na ogled) razstava delovnih postaj. Ogledate si lahko SGI Iris Indigo, SGI Indigo2, SGI Octane, SUN Ultra 1 in HP Apollo Series 700. Razstavljen je tudi legendarni SGI Personal Iris. Računalniki so, razen slednjega, delujoči in jih obiskovalec lahko preizkusi in spozna opreacijske sisteme Solaris, IRIX ter HP-UX. Tisti, ki ste zamudili otvoritev pa vam je lahko žal predvsem zaradi pogostitve, katere sponzor je bila pekarna in slaščičarna Domača Peka. Nekaj slik današnjih priprav na otvoritev si že lahko ogledate v spletni galeriji.

slikaslikaslikaslika

Retro tedna #10 – Robby the Robot

objavljeno: Sreda 26 Marec 2008

Revija Moj Mikro je leta 1984 pod rubriko Prihodnost, objavila sledeči članek avtorja Andreja Vihteliča. /*Ali res še nimate osebnega robota?*/ Klik na spodnjo sliko za ogled celotnega članka.
silka
Op. pis: Robby the Robot je “robot”, ki ga je MGM studio uporabil v legendarnem filmu Forbidden planet.

Razstava delovnih postaj

objavljeno: Ponedeljek 24 Marec 2008

Konec tega tedna, 28.3. ob 20.00, vas vabimo na otvoritev razstave delovnih postaj, na kateri boste lahko sami med drugim preizkusili računalnike kot so SGI Octane, Sun Sparc Ultra 1, SGI Indigo 2, spoznali operacijska sistema Irix in Solaris ter si ogledali drobovje legendarnega SGI Personal Iris. Sponzor otvoritve je (izvrstna) slaščičarna Domača peka.
slik
O pripravah na razstavo smo že pisali na muzejskem blogu, a kaj pa pravzaprav je delovna postaja? Za delovno postajo označujemo računalnike, namenjene za delo s tehničnimi aplikacijami, z grafiko ali za takšno ali drugačno profesionalno zahtevnejše načrtovanje. Morda lahko danes res vsak dražji PC uporabimo kot neke vrste delovno postajo (zahteva seveda več pomnilnika, procesorske moči in večje grafične zmogljivosti), a temu še pred desetletjem ni bilo čisto tako. Delovne postaje so bile bistveno zmogljivejše in bolj zanesljive od večine osebnih računalnikov (in neprimerljivo dražje) in zasnovane (večinoma) na RISC arhitekturi.

Koliko hercou ima tvoj RAM, stari?

objavljeno: Sobota 22 Marec 2008

V tem času, ko vsi vedo vse o računalnikih, niti ni tako presenetljivo, da se v katalogu znanega prodajalca pojavi sledeča napaka … o tiskarskem škratu bi težko govorili, razen če je vrinil Hz …

slika

Retro tedna #9

objavljeno: Sreda 19 Marec 2008

Revija Računari je v 21. številki pod rubriko Razglednica iz Njujorka (letnik 1986) objavila rezultate ankete (ki jo je izvedla neka ameriška računalniška revija) na temo “mikroračunalnikov” – danes bi lahko to anketo navezali na osebne računalnike. Vprašalnike so razdelili različnim IT podjetjem; za oba bralca pa sem izbrala najzanimivejše:

(več…)

Navdušenje nad RISC arhitekturo

objavljeno: Ponedeljek 17 Marec 2008

slikaČez vikend smo se v muzeju pripravljali na prihajajočo razstavo delovnih postaj, katere otvoritev bo v petek, 28. 3. Kot je vsem računalniškim zanesenjakom zagotovo znano, je (bila) večina delovnih postaj zasnovanih na RISC (Reduced Instruction Set Computer) arhitekturi, katere ideja je – če si dovolimo zelo poenostaviti razlago – s skromnejšim naborom ukazov doseči večje hitrosti s hitrim izvajanjem ukazov. Pomembno družino RISC procesorjev predstavlja družina MIPS, ki naj bi v devetdesetih, če gre verjeti podatkom na wikipediji, predstavljala kar tretjino vseh RISC procesorjev. Uporabljalo jih je tudi podjetje Silicon Graphics (SGI), znano po svojih grafičnih delovnih postajah, ki jih boste lahko preizkusili tudi sami med 28. 3 in 18. 4. (SGI Octane, Indigo2, Personal Iris, …). Nekateri trdijo, da je bil njihov IRIS 4D, izdan leta 1989 prvi svoje vrste, dejstvo pa je, da so te delovne postaje pripomogle k razvoju posebnih učinkov v filmski industriji. Uporabili so jih pri izdelavi blockbuster filmov kot sta Terminator 2 in The Abyss – t. i. specialni efekti v obeh filmih so tudi za današnjega, vseh mogočih CGI (Computer Generated Imagery) scen naveličanega gledalca dovolj prepričljivi. In ko smo ravno pri filmski industriji; SGI mašinerija je bila nemalokrat zaradi dobrega designa ter živih barv uporabljena tudi pred kamero. Zagotovo se vsi spomnite Jurskega parka in scene, kjer mala hekerka pripomni: “To je UNIX sistem, to poznam”. Filmsko, pač.

slikaslika

R2D2 “jezikovni” prevajalnik

objavljeno: Četrtek 13 Marec 2008

Nekateri imajo preveč časa in bujno domišlijo – odpravite se na http://www.r2d2translator.com in se prepričajte na lastne oči. Tisti, ki ste si od nekdaj želeli slišati, kako zveni “Kiberpipin računalniški muzej” ko to izpiska R2D2, lahko poslušate piskanje tukaj. (25 KB, mp3).

Retro tedna #8 – mesto prihodnosti

objavljeno: Torek 11 Marec 2008

Takega stanovanja na mednarodnem sejmu Dom zagotovo ni bilo – čeprav bi ga, sodeč po članku Superkomfor pod oblacima iz revije Galaksija, številka 3, letnik 1972, morali imeti že vsaj 8 let. Klik na sliko za ogled celotnega članka o stanovanju in hišah prihodnosti. slika

Creative Commons License
Vsebina te spletne strani je zaščitena z licenco
Creative Commons (Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji 2.5 Slovenija).