─îetrtek, 26 Feb 2009

Od 2.3. na ogled za─Źasna razstava “Zgodovina trdih diskov”

slikaV zadnjem ─Źasu se spet vse ve─Ź govori o trdih diskih. Na trg so pri┼íli tako imenovani SSD diski (Solid-state drive disk), ki so trenutno ┼íe dra┼żji od “klasi─Źnih elektromehanskih. A vseeno po─Źasi napovedujejo umik elektromehanskih diskov z bralno pisalno glavo in premikajo─Źimi se deli, ki so glavni vir okvar trdih diskov. Danes, ko so terabajtni diski dostopni slehernemu posamezniku, si je te┼żko predstavljati kako so neko─Ź zadostovali le kilobajti – a vendar je bilo temu tako. Kdaj je bil izdelan prvi trdi disk? Kdaj pa so se pojavili prvi trdi diski v osebnem ra─Źunalni┼ítvu? Ali so imeli ┼że od za─Źetka bralno pisalno glavo? Koliko prostora so zasedali in koliko podatkov so shranili na eno plo┼í─Źo? Kako so sploh izgledali diski pred dvajsetimi ali tridesetimi leti? Vse in ┼íe ve─Ź si boste od ponedeljka, 2. 3. 2009 lahko ogledali v razstavnem prostoru ra─Źunalni┼íkega muzeja v caffe Metropolu. Med drugim bo prvi─Ź razstavljen IBM 3390 (Direct Access Storage Device) iz leta 1989, ki nam ga je skupaj s kontrolno enoto podarilo Ministrstvo za javno upravo – neko─Ź je mlelo na┼íe davkopla─Źevalske podatke in ┼íe marsikaj (na sliki zgoraj levo). Razstavo smo pripravili Dunja Rosina, Martin Hribar ter Oskar Ko┼í─Źak.

en komentar na “Od 2.3. na ogled za─Źasna razstava “Zgodovina trdih diskov””

1. Ra─Źunalni┼íki muzej » Konec leto┼ínje sezone Pravi:

[…] 3. 2009 – 10. 4. 2009 je bila postavljena za─Źasna razstava Zgodovina trdih diskov. Razstava je bila postavljena na ogled tudi v Novem mestu v ┼íolskem […]