Četrtek, 26 Feb 2009

Od 2.3. na ogled začasna razstava “Zgodovina trdih diskov”

slikaV zadnjem času se spet vse več govori o trdih diskih. Na trg so prišli tako imenovani SSD diski (Solid-state drive disk), ki so trenutno še dražji od “klasičnih elektromehanskih. A vseeno počasi napovedujejo umik elektromehanskih diskov z bralno pisalno glavo in premikajočimi se deli, ki so glavni vir okvar trdih diskov. Danes, ko so terabajtni diski dostopni slehernemu posamezniku, si je težko predstavljati kako so nekoč zadostovali le kilobajti – a vendar je bilo temu tako. Kdaj je bil izdelan prvi trdi disk? Kdaj pa so se pojavili prvi trdi diski v osebnem računalništvu? Ali so imeli že od začetka bralno pisalno glavo? Koliko prostora so zasedali in koliko podatkov so shranili na eno ploščo? Kako so sploh izgledali diski pred dvajsetimi ali tridesetimi leti? Vse in še več si boste od ponedeljka, 2. 3. 2009 lahko ogledali v razstavnem prostoru računalniškega muzeja v caffe Metropolu. Med drugim bo prvič razstavljen IBM 3390 (Direct Access Storage Device) iz leta 1989, ki nam ga je skupaj s kontrolno enoto podarilo Ministrstvo za javno upravo – nekoč je mlelo naše davkoplačevalske podatke in še marsikaj (na sliki zgoraj levo). Razstavo smo pripravili Dunja Rosina, Martin Hribar ter Oskar Koščak.

en komentar na “Od 2.3. na ogled začasna razstava “Zgodovina trdih diskov””

1. Računalniški muzej » Konec letošnje sezone Pravi:

[…] 3. 2009 – 10. 4. 2009 je bila postavljena začasna razstava Zgodovina trdih diskov. Razstava je bila postavljena na ogled tudi v Novem mestu v šolskem […]