Arhiv novic:

Fotoreportaža z VCFE 8.0 festivala

Ekipa se je iz Ljubljane, skupaj z vso prtljago odpravila v petek, 27. 4. 2007 s Kersnikove ulice. S seboj smo peljali Iskra Delta Triglava, Iskra Delta Partnerja ter Galaksijo Tomaža olca.

Peljali smo se skozi Karavanški tunel čez Avstrijo mimo Salzburga …

… prečkali mejo (Avstrijsko – Nemško) in se na poti od meje do Muenchna ustavili še pri Kimskem jezeru (Chimsee) …

… ter po dobrih petih urah prispeli do Muenchna ter se ustavili na pravem naslovu (Baumkirchner Strasse 57). Ker se je postavitev eksponatov in ostalega uradno začela šele okoli 22ih …

… ni bilo na prizorišču še nikogar, tudi organizatorja ne, zato smo se odpravili v center mesta.

Ko smo proti večeru prispeli na prizorišče, se je hala (oziroma telovadnica) ravno začela prazniti ter pripravljati za jutrišnjo otvoritev. Pridružili smo se pripravljanju dogodka, vendar smo postavitev eksponatov odložili na naslednji dan in smo jih zgolj prenesli na prizorišče. Naslednji dan (28. 4.) smo ob 9ih že postavili eksponate …

… vendar so nam v roku naslednje ure povedali, da se moramo prestavit in smo ponovno postavljali eksponate, tokrat smo dobili lokacijo na odru :)

Ker je organizacija dogodka že v začetku škripala (nobenega natisnjenega programa v angleščini, nobene oznake, kje se prizorišče nahaja, zadnji trenutek posodobljen program dogodka …) smo nekaj časa posedali naokoli, spoznavali preostale razstavljalce (ki so prihajali še v soboto popoldne), potem pa se je del ekipe odločil za kavo v bližini.

Ob pol 14ih smo se odpravili na voden ogled (organiziran je bil tudi prevoz) cray-cyber.org, kjer je del muzejske ekipe že bil marca 2006. Ogled je v angleščini vodil Dr. john G. Zabolitzky, ki je pred kratkim obiskal Kiberpipo kot gostujoči predavatelj.

Po ogledu naj bi imeli predstavitev muzeja, vendar ni bilo nobene najave – kasneje sem ugotovila, da je tudi ura, napisana na programu na spletni strani drugačna od tiste, ki so jo povedali nam (vendar tudi v tistem času ni nihče nič vedel o predavanju). Posledično je vse skupaj odpadlo. Ogledali smo si bolšji sejem, ki ga vsako leto organizirajo v okviru tega festivala in za muzejsko zbirko kupili Atari Portfolio, enega prvih žepnih računalnikov (pocket computers). Portfolio je bil kompatibilen z IBM PC, predstavljen pa je bil konec osemdesetih let. Njegova popularnost se je predvsem povečala zaradi “pojave” v uspešnem akcijskem filmu Terminator 2, kljub dokaj odbijajoči ceni (junija 1990 je stal 399.95 $, sodeč po tem članku).

Proti večeru smo šli v mesto ogledat si Kitajski stolp (vmes smo se izgubili le 3x), ne vedoč, da je ravno tistega dne potekala ena izmed nogometnih tekem med popularnimi nemškimi ekipami.

Ugotavljali smo, da je na festivalu tudi nekaj živalskih predstavnikov, sosednji razstavljalci – Atari navdušenci s Commodore monitorji :)) so imeli s seboj poleg zanimivih Atari računalnikov (naj omenim predvsem Atari 400, letnik 1979, ki ga je zasnoval Jay Miner, “oče” Amige) tudi dvoglavega zmaja, na vrtu pa je kraljevala udomačena miš.

Zadnji dan festivala smo se še enkrat zapodili med staro računalniško opremo, ki je bila naprodaj na bolšjem sejmu in kupili Apple II, ki jih sicer pri nas ni veliko, v Nemčiji pa so jih (po pričevanju enega izmed Apple navdušencev na festivalu) prodali okoli 10.000 (seveda vseh različnih serij skupaj). Apple II Europlus je imel naprimer modificiran ROM (z določeno kombinacijo tipk je bilo mogoče dobiti nemške znake).

V nedeljo (29.4.) smo se okoli poldneva poslovili od festivala ter udeležencev in se po presenetljivo praznih (nemških in avstrijskih) avtocestah odpravili domov.

Splošni vtis: spoznali smo mnogo zanimivih ljudi, ki se ukvarjajo z različnimi projekti, programiranjem in / ali strojno opremo ali pa “samo” zbirajo eksotične primerke takšnih in drugačnih računalnikov. Že omenjeni organizirani ogled Cray-cyber.org je bil ponovno več kot le zanimivo doživetje.
Organizacija samega dogodka pa je bila milo rečeno slaba. Evropski festival, na katerem je uradni jezik nemščina, ker “je tako ali tako 90% obiskovalcev Nemcev in da se zategadelj ne splača vsega prevajati v angleščino” in kjer ni natisnjenih dovolj programskih letakov (kaj šele v angleščini), ker so jih pozabili natisniti zaradi pomanjkanja časa?
Vse slike iz festivala ter popotovanja si lahko ogledate v galeriji.


Creative Commons License
Vsebina te spletne strani je zaščitena z licenco
Creative Commons (Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji 2.5 Slovenija).