Arhiv novic:

Izvor Linuxa

objavljeno: Nedelja 30 November 2008

Kot nalašč za deževno in (vremensko) neprijazno popoldne, kot je današnje. Za vse tiste, ki se vam ne da v kino (izbira filmov res ni najboljša, če izvzamem današnji spored Kinoteke) ali pa bi raje pogledali nekaj “izobraževalnega“: The Origins of Linux – Linus Torvalds, video Computer History Museuma.

Slike razstave grafične računalniške opreme

objavljeno: Nedelja 30 November 2008

V galerijo so dodane slike, narejene danes med pripravami na razstavo, ki bo na ogled od ponedeljka, 1. 12. 2008 od 8.00 ure dalje v prostorih lokala Metropol (nad Kiberpipo, Kersnikova 6 v Ljubljani). Na razstavi si boste lahko ogledali:

  • grafični terminal Lear Siegler ADM-3A,
  • terminal IskraData z dodatnim grafičnim vmesnikom,
  • grafični terminal Tektronix 4014-1 na stojalu,
  • kopirno napravo (hard copy unit) Tektronix 4631,
  • digitalizator Tektronix 4954 s stojalom in opremo,
  • ploskovni risalnik Tektronix 4663,
  • grafični mikroračunalnik Tektronix 4051.

Razstava bo predvidoma na ogled do 23. 1. 2009. Ponovno se zahvaljujemo donatorju; Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Na voljo je tudi predstavitev razstave v pdf obliki. Slike si lahko ogledate v spletni galeriji.

Razstava na temo „grafična računalniška oprema v 80-ih ter 70-ih letih pri nas“

objavljeno: Sobota 29 November 2008

Kiberpipin računalniški muzej predstavlja razstavo na temo „grafična računalniška oprema v 80-ih ter 70-ih letih pri nas“, ker bo predstavljenih nekaj izmed grafičnih terminalov ter računalnikov, ki so postavili temelje današnjemu pojmovanju CAD (Computer-aided design) programske opreme. Med drugimi velja omeniti predvsem terminal Tektronix 4014, pionir Tektronixovega CRT zaslona “s spominom”, zaradi katerega je odpadla potreba po grafičnem pomnilniku. Takrat revolucionarna tehnologija je utonila v pozabo v drugi polovici 80. let, ko so grafične kartice z video pomnilnikom postale dovolj poceni in zmogljive.

Del razstave, v veliki meri v obliki slikovnega gradiva, bo posvečen projektu SICAD. Gre za slovenski programski paket, razvit na Centru za tehniški software (CETES) na Visoki tehniški šoli (VT ) v Mariboru,namenjen računalniškemu konstruiranju in projektiranju. V okviru tega razstave dela bo na ogled tudi sistem ISKRADATA, ki so ga uporabljali v okviru SICAD projekta. Ogledate si lahko brošuro o projektu SICAD (pdf). (Slika zgoraj levo: iz omenjene brošure.)

Za podarjeno opremo (o kateri smo že pisali), ki jo je hranila Fakulteta za strojništvo Univerze v Mariboru se zahvaljujemo predvsem računalniško informacijskemu centru fakultete.

Razstava bo na ogled vsak delavnik od 1. 12.2008 do 23. 1. 2008 med 8.00 in 23.00 uro v lokalu Metropol (nad prostori Kiberpipinega računalniškega muzeja na Kersnikovi ulici 6 v Ljubljani). Razstavo sva pripravila Dunja Rosina ter Martin Hribar. Vstop je seveda prost!

CICIscan #3

objavljeno: Sobota 29 November 2008

Iz revije Ciciban, letnik 40 (1984), številka 3. Avtor: Marko Batista.

CICIscan #2 – Jaka in njegov prijatelj CIC

objavljeno: Sobota 22 November 2008

Žal zaradi pomanjkanja časa z enodnevno zamudo, a vendarle: objavljam 2. del rubrike CICIscan. Tokrat članek avtorjev Marka Batista ter Bojana Rovtarja, iz 40. številke Cicibana (1984). Uživajte ob branju in privlecite iz omar svoje Spectrume :) Morda vam bo retro-programersko znanje prišlo prav, saj v muzeju v mesecu decembru nameravam ponoviti “programerski” No-lan party, ki smo ga priredili že lani decembra. In ne pozabite, ker se srečujemo z računalniki povsod, je prav da se z njimi pobližje spoznamo. :))

Računalniške obletnice v prihajajočem tednu

objavljeno: Nedelja 16 November 2008

16. 11. 1922 je bil rojen Gene Amdahl, računalniški strokovnjak in arhitekt. Aktivno je sodeloval pri načrtovanju IBMovih sistemov IBM 704, 709 (izboljšan 704) ter 370. Po njem je poimenovan Amdahlov zakon, ki pravi, da je povečanje učinkovitosti / hitrosti omejeno z intervalom časa, v katerem je učinkovitost / hitrost nespremenjena. Lahko rečemo, da je ta zakon postavil temeljna načela paralelnega računanja (kjer predstavljajo največjo časovno obremenitev problemi, ki se jih ne da reševati paralelno). Jutri, 17. 11. pa bo minilo 38 let, odkar je Douglas Engelbart patentiral računalniško miško. Omeniti pa velja še prvo celovečerno računalniško generirano risanko – Toy Story, ki je doživela premero 22. 11. 1995, sledilo pa mu je mnogo zelo uspešnih celovečernih animiranih risank.

CICIscan #1

objavljeno: Petek 14 November 2008

Kot sem pretekli teden obljubila, objavljam prvi del v seriji retro scanov na blogu :). Vsak petek bom objavila skenirane računalniške članke iz enega ali več Cicibanov in sicer od letnika 1984 do 1988 (letnike 40 – 43). Prvi, iz 1. številke letnika 40 (1984) – neznanega avtorja – najavlja računalniško rubriko, ki bo povzročila, da mali ciciban ne bo več le gledal risank, ampak programiral! Mavrica v desnem kotu spodaj nam da vedeti, da bo po vsej verjetnosti šlo kar za Spectruma. Zatorej, če bi radi obnovili svoje znanje o ZX Spectrum BASIC-u ali pa se česa na novo naučili, ne zamudite prihodnjega CICIscana – obširnejšega – čez en teden :).

Za pomoč pri skeniranju se zahvaljujem Mii, za revije pa g. Jerasu.

Retro predstavitev brez .odp, .ppt …

objavljeno: Nedelja 9 November 2008

P.S. Gre za predstavitvene “slajde”, ki jih je imel GOTO80 na predavanju o čip glasbi, petek, 7. 11. 2008 (več slik v spletni galeriji). Originality, not remixing ;)

Intervju z GOTO80 in Autoboyem – švedska C64 demo scena!

objavljeno: Sobota 8 November 2008

comV okviru festivala HAIP, ki v teh dneh poteka na večih lokacijah v Ljubljani je možno videti tudi Commodorja 64 iz naše zbirke, v okviru razstave, ki je na ogled v kavarni Metropol nad prostori Kiberpipe (na sliki levo). Gre za HT Gold instalacijo dveh avtorjev GOTO80 (Anders Carlsson, glasba) in Autoboya (programiranje) oz. “igro”, ki je predelava igre Hat Trick izdane leta 1987. Goto80 je lani izdal kar 100 skladb in nastopil na 50 koncertih, med drugim je čip-glasbo (chiptune) pripeljal tudi v Izrael, bil eden od treh nominirancev za najboljšega C64 skladatelja vseh časov ter praznoval svojo deseto obletnico na C64 demo sceni. Obema smo zastavili nekaj kratkih vprašanj o njunem delu s C64.
(več…)

Nova rubrika na muzejskem blogu: CICIscan

objavljeno: Petek 7 November 2008

Pretekli teden smo v našo muzejsko zbirko prejeli Cicibane (letnike 1984 – 1988), v katerih je bila objavljena tudi računalniška rubrika. Cicibane ter še nekaj računalniške literature nam je doniral Iztok Jeras, za kar se mu najlepše zahvaljujemo. S soglasjem sedanjega uredništva revije Ciciban bomo vsak petek na blogu objavili skenirano računalniško rubriko iz ene ali večih številk Cicibana. Upamo, da bo to zanimiva popestritev in dodatek k vsebinam, ki jih računalniški muzej ponuja na svoji spletni strani. Gre konec koncev za pomemben del slovenske računalniške zgodovine – kdo ve, koliko računalniških genijev se je razvilo iz začetnih prebiranj kode v Cicibanu. Na koncu bomo vse skenirane članke zbrali v galeriji. Pričakujete lahko tudi nove objave pod rubriko Retro tedna.

Creative Commons License
Vsebina te spletne strani je zaščitena z licenco
Creative Commons (Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi pogoji 2.5 Slovenija).