objavljeno:
Ponedeljek 30 April 2007
Včeraj smo se (ekipa na sliki levo) vrnili iz festivala stare računalniške opreme, VCFE (Vintage Computer Festival Europe), ki se je letos osmič odvijal v Muenchnu. Spoznali smo mnogo zanimivih ljudi, ki se ukvarjajo z različnimi projekti, programiranjem in / ali strojno opremo ali pa “samo” zbirajo eksotične primerke takšnih in drugačnih računalnikov. Razočarani smo bili le nad organizacijo dogodka.
Celotno fotoreportažo s festivala objavljamo tukaj, vse slike iz festivala ter popotovanja pa si lahko ogledate v galeriji.
objavljeno:
Četrtek 26 April 2007
Jutri v zgodnjih dopoldanskih urah se muzejska ekipa odpravlja v Muenchen, kjer se bomo udeležili 8. festivala starih računalnikov VCFE. Več o festivalu si lahko prebrete na uradni spletni strani. Na ogled bomo postavili Partnerja ter Triglava, oba izdelka firme Iskra Delta, ter Galaksijo Tomaža olca. Prav zaradi tega festivala smo se pospešeno lotili popravljanja Partnerja. V začetku tedna smo dobili še enega (nedelujočega) in po menjavi napajalnika (in manjših težavah z diskom), se je Partner, ki je bil na ogledu v okviru razstave Prvi Slovenski računalniki vrnil med delujoče. Reševala sta ga Martin ter Tomaž; slike akcije pa so v galeriji. Poročilo / fotoreportažo iz Muenchna bomo objavili na muzejskih straneh v začetku prihodnjega tedna.
objavljeno:
Torek 24 April 2007
Dva članka z istim naslov, ista revija in 21 let in pol časovne razlike. Elektrika iz morskih valov, revije ŽiT, junij 1975, str. 540 ter 541 in članek z istim naslovom, ŽiT, januar 2007, str. 9. Zagotovo to ni osamljen primer, kot pravijo, zgodovina se ponavlja. ;)
objavljeno:
Ponedeljek 23 April 2007
Ta teden smo v muzej sprejeli še en zanimiv eksponat, peti prenosnik v naši zbirki (poleg Toshibe T1000, Sharp PC 4147 in dveh generičnih prenosnikov iz začetka 90tih let). Računalnik je bil predstavljen leta 1987 (tega leta naj bi Compaq izdelal milijonti računalnik) in o prenosnosti takega računalnika bi se dalo razglabljati (tudi zato, ker ni imel baterije), v primerjavi s Toshibo T1000 (izdelano istega leta) je ogromen, vendar pa je bistveno zmogljivejši. Naložen ima sistem MS-DOS 6.22, originalno so z računalnikom prodajali MS-DOS 3.1. Intelov 80286 procesor pri 12 MHz, do 2 MB RAMa, oranžen plazma zaslon, 20 MB ali 40 MB disk – vse to je leta 1987 stalo okrog 5000 takratnih dolarjev.
Na old-computers.com si lahko preberete še nekaj o prenosniku. Več slik računalnika pa je kot običajno na voljo v galeriji.
Za podarjeni eksponat se lepo zahvaljujemo Janezovemu fotru.
objavljeno:
Nedelja 22 April 2007
10 Things You Can Do This Earth Day (and Every Day)
P.S. Ne vrzite svojega starega računalnika v prvi grm, ki ga zagledate, raje ga prinesite v muzej :)
objavljeno:
Petek 20 April 2007
O računalnikih in filmski industriji smo nekaj že zapisali. Brez fizike bi šlo računalništvu bolj slabo – očitno pa fizika in filmska industrija ne hodita z roko v roki. V tekoči številki Vikend magazina, priloge Dela, je pod rubriko recenzije: kino tudi kritika filma Sončna svetloba (Sunshine), za katerega poleg ocene 4/5 piše tudi, citiram: … ki se brezskrbno spogleduje z velikimi klasiki, kot sta Kubrickova Odiseja v vesolju 2001 … in Film je znanstveno poučen, slikovno presunljiv in psihološko dodelan; …. Seveda sem se spomnila na nedavni Tomažev zapis o tem filmu. Holivudu gredo te sci-fi naredimo skladno-s-fizikalnimi-zakoni ali pa vsaj čim-bolj-realno zelo slabo, če takemu filmu pripisujemo podobnost z Odisejo ali pa ga imamo skoraj za dokumentarni film o vesolju :)
(več…)
objavljeno:
Sreda 18 April 2007
Pred kratkim smo v muzejsko zbirko prejeli “novo” disketno enoto, ki je dopolnila našo zbirko 5.25″ in 3.25″ disketnih enot. Gre za Siemensovo 8″ disketno enoto, težko par kilogramov in zavidljivih mer. V vitrini, kjer so na ogled nekateri izmed pogostejših načinov shranjevanja podatkov si lahko torej od tega tedna naprej ogledate vse tri najbolj standardne velikosti disketnih enot. Različnih formatov disket je bilo seveda več, na wikipediji si je mogoče ogledati razpredelnico le-teh. Na sliki levo: zgornji del enote – v galerijo smo že dodali nekaj slik te velikanke med disketnimi enotami.
Prvič je disketno enoto predstavil IBM leta 1971 (nekateri viri navajajo tudi letnico 1969) in v osemdesetih ter devetdesetih letih je bila najbolj popularen način shranjevanja in prenašanja podatkov, predvsem pri hišnih računalnikih. Pravzaprav se diskete v neki meri uporablja še danes, USB ključkom, CDjem in DVDjem navkljub, kar je še predvsem zanimivo zaradi dejstva, da diskete ne slovijo kot najbolj zanesljive.
objavljeno:
Nedelja 8 April 2007
Letos aprila mineva 25 let, odkar je na prodajne police prispel ZX Spectrum, eden izmed najbolj popularnih hišnih računalnikov osemdesetih let prejšnjega stoletja. Njegov najhujši konkurent v tistem času je bil Commodore 64, o katerem bomo pisali letos avgusta (na tržišče je bil poslan štiri mesece po ZX Spectrumu, torej bo tudi praznoval svojo 25 letnico). Na sliki spodaj levo: Sir Clive Sinclair, ustanovitelj podjetja Sinclair research na sejmu PCW Show 1985 z revijo Moj Mikro (Moj Mikro, oktober 1985, str. 5).
Na sliki zgoraj desno: Okroglo obletnico izzida Spectruma smo v Kiberpipi počastili tudi z naslovnico našega mesečnega letaka, ki jo meseca aprila krasi tipkovnica ZX Spectruma.
(več…)
|